Hora Kilimandžáro
Mount Kilimanjaro information
All Mount Kilimanjaro trekking and climbing tours
For good acclimatisation, try Meru
Kilimanjaro is located in Tanzania and is the highest mountain in Africa with a height of about 5,895 meters. It is the largest free-standing mountain in the world. It is often called the roof of Africa. It is also a mountain that is part of the so-called “crown of the world”. Kilimanjaro consists of three volcanoes Kibo (the highest), Mawezi and Shira. Kibo is still an active volcano, but it is estimated to have last erupted 360,000 years ago. The highest point is called Uhuru Peak. Uhuru means freedom in Swahili. As climbing experience is not required for the ascent, tens of thousands of tourists visit it every year. The national park in which Kilimanjaro is located has been a UNESCO World Heritage Site since 1973.

Klimatické zóny
Výstup na Kilimandžáro je znám tím, že v něm vystoupáte všechny známé vegetační zóny. Zde je jejich popis:
| nad 5000 m n.m | sníh, ledovec | věčný sníh | až -25 °C |
| 4000 - 5000 m n.m. | alpská poušť | kameny, lávový popel | 10 – 15 °C |
| 3000 - 4000 m n.m. | vřesoviště | travnatá krajina, keře | 15 – 20 °C |
| 1800 - 3000 m n.m. | deštný prales | hustá vegetace | 20 – 25 °C |
| do 1800 m n.m. | civilizace | vesnice, zvěř, farmy, pole | až 30 °C |
Kdy vyrazit
Výstup na Kilimandžáro je možný kdykoliv v průběhu roku. Nejvyšší sezóna je od září do října, kdy se na výstup vydává nejvíce lidí. Nejlepší období pro výstup na Kilimandžáro je od prosince až do půlky března a také v říjnu, protože v těchto měsících jsou nejvyšší průměrné teploty, nejnižší pravděpodobnost dešťů a také zpravidla čisté nebe. Dobré podmínky jsou také od poloviny června do konce října. Od dubna až do května je nejvyšší riziko silných dešťů. V druhé polovině listopadu a začátkem prosince jsou časté krátké deště. Každopádně počasí na Kilimandžáru je nepředvídatelné a může se změnit během pár minut. Je běžné zažít déšť v průběhu období sucha, stejně tak v období dešťů může být nádherné počasí.
| MĚSÍC | TEPLOTA | SRÁŽKY | OBLAČNOST COVER | POČET TURISTŮ |
| Leden | Teplo | Průměrně | Nízká | Vysoký |
| Únor | Teplo | Průměrně | Nízká | Vysoký |
| Březen | Průměr | Vysoký | Průměrně | Nízká |
| Duben | Průměr | Vysoký | Vysoký | Nízká |
| Květen | Průměr | Vysoký | Vysoký | Nízká |
| Červen | Chladno | Průměrně | Průměrně | Průměrně |
| Červenec | Chladno | Průměrně | Nízká | Vysoký |
| Srpen | Chladno | Nízká | Nízká | Vysoký |
| Září | Průměr | Nízká | Nízká | Vysoký |
| Říjen | Průměr | Nízká | Průměrně | Průměrně |
| Listopad | Průměr | Vysoký | Průměrně | Nízká |
| Prosinec | Průměr | Průměrně | Průměrně | Průměrně |
Dobrý termín
OK
Nedoporučeno
Existuje šest hlavních cest, kterými se lze vydat, přičemž každá má své výhody a nevýhody. Výběr trasy závisí na vašich horských zkušenostech, co byste chtěli na cestě zažít, aklimatizačních podmínkách a ceně.
Naše společnost pravidelně během roku nabízí lezecké túry po cestách Marangu, Lemosho a Machame. Můžete si vyžádat jakoukoli jinou trasu na Kilimandžáro, ale musíte si je zarezervovat předem a minimální počet osob pro ostatní trasy jsou dva lidé. Jsme také schopni nabídnout trasy, které zahrnují Crater Camp, pokud se rozhodnete.
Děti jsou vítány, ale musí být starší 8 let.
Lemosho Route
Tato cesta začíná na západní části Kilimandžára. Je považována za jednu z cest s nejkrásnějšími scenériemi. Obvykle tato cesta trvá sedm, nebo osm dní. Ze začátku se tato trasa vyhýbá davům, pak se připojí k Machame route. Tato trasa je oblíbená nejen kvůli krajině, ale také proto, že má nejlepší aklimatizační podmínky pro výstup, díky kterým je velká šance se vyhnout akutní výškové nemoci.

Délka trasy: 67 km
10 day tour: US$ 3,000
9 day tour: US$ 2,690
Machame Route
Machame Route je jednou z nejmalebnějších cest na vrchol Kilimandžára. I když je výstup náročnější, má mnohem vyšší úspěšnost než cesta Marangu.
Six-day and seven-day itinerary options are available, with the preferred option being the seven day route, which provides you with an extra day of acclimatization. The route has several steep sections and includes numerous climbs and descents – including the Barranco Wall!

Délka trasy: 61 km
9 day tour: US$ 2,500
8 day tour: US$ 2,360
Marangu Route
Marangu Route je známá jako „turistická cesta“ nebo „Coca Cola Route. Je to jedna z nejjednodušších cest na horu. Po celou dobu se mírně stoupá, až do výstupového dne, kdy se jde do strmého svahu.
The Marangu route is also the only one that has the same ascent and descent route. As well as this, it is a route on which you do not camp in tents, but sleep in cabins. If you don’t like sleeping in a tent, then this is the right route for you.

Délka trasy: 70 km
8 day tour: US$ 2,240
7 day tour: US$ 2,190
Northern Circuit
This is the longest route to the summit of Kilimanjaro with one of the highest success rates. The trek lasts either eight or nine days, with plenty of opportunities to climb to higher altitudes and sleep at lower altitudes, which is great for acclimatisation. This trail starts west of the mountain and follows the Lemosho route for the first two days. The route then turns north near the Lava Tower and takes the northern route around the summit.

Délka trasy: 88 km
11 day tour: US$ 3,440
10 day tour: US$ 3,250
Rongai Route
Rongai Route je jediná trasa začínající ze severní strany. Tato trasa je mnohem sušší než jižní svahy, a proto je preferována v období dešťů. Krajina je méně malebná než u ostatních tras.
Túra má ze začátku stálé, pozvolné stoupání a kempy jsou dobře rozmístěné. Trasa je obvykle sedm dní dlouhá, s vysokou úspěšností dosažení vrcholu Uhuru.

Délka trasy: 74 km
8 day tour: US$ 2,350
Umbwe Route
Cesta Umbwe je jednou z nejkratších cest na vrchol Kilimandžára, ale je také nejtěžší a nejnáročnější. Tuto trasu si vyberte, pokud si chcete vyzkoušet, jak se vám na svazích Kilimandžára bude dařit, daleko od davů, které se vyskytují na populárnějších trasách. Tato trasa prověří zdatnost a vytrvalost každého turisty, a proto je nejvhodnější pro zkušené horské turisty, kteří hledají náročnou výzvu.

Délka trasy: 48.5 km
8 day tour: US$ 2,440
Vaši nosiči a průvodci jsou lidé, kteří splní váš sen dostat se na vrchol hory Kilimandžáro.
Vynesou veškeré vaše vybavení až na vrchol, to znamená stany, stoly, židle, kuchyňské náčiní, plynové láhve a často i toalety.
Před zahájením výstupu se setkáte se svým průvodcem a nosiči. Průvodci obvykle mluví dobře anglicky, nosiči málo nebo vůbec.
Nosiči nosí veškeré vaše vybavení (kromě vašeho batohu) a veškeré vybavení, které potřebujete na výstup (stany, kuchyňské vybavení, jídlo, vodu atd.). Každý nosič nese na zádech nebo hlavě až 20 kg.
Nosiči jdou vždy před vámi a vaším průvodcem, aby se ujistili, že dorazí do každého kempu na Kilimandžáru dříve než vy, a mají vše připravené pro váš příchod (postavený stan, připravené jídlo atd.).
Průvodci jsou zodpovědní za řízení týmu nosičů a za zajištění bezpečné a příjemné túry. Průvodci jsou plně vyškoleni v poskytování první pomoci v horách a mají za sebou mnoho vrcholů Kilimandžára.
Průměrný poměr pomocného personálu je 3 nosiči na každého klienta, 2 průvodci na 4 klienty a kuchař a pomocní průvodci se liší podle počtu.
| KLIENT | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| PRŮVODCE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| POMOCNÝ PRŮVOCE | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 |
| KUCHAŘ | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| NOSIČI | 5 | 7 | 10 | 13 | 16 | 19 | 22 | 25 | 28 | 31 |
| PERSONÁL CELKEM | 8 | 12 | 16 | 20 | 25 | 29 | 33 | 38 | 42 | 46 |
Spropitné na Mt Kilimandžáro není povinné, ale očekává se za veškerou tvrdou práci personálu, který se snaží, aby byl váš výlet pěkný a příjemný.
Níže naleznete příklad, kolik byste mohli dát spropitné na základě velikosti skupiny. Tato čísla jsou na skupinu, ne na klienta:
U 8 denního treku po trase Lemosho by celková hodnota spropitného na skupinu a lezce vypadala následovně:
| Počet Klientů | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| Celkové Spropitné | 720 | 1,040 | 1,280 | 1,520 | 1,920 | 2,160 | 2,400 | 2,800 | 3,040 | 3,280 |
| Spropitné na Klienta | 720 | 520 | 427 | 380 | 384 | 360 | 343 | 350 | 338 | 328 |
| No. clients | Total tip | Tip /client |
| 1 | 720 | 720 |
| 2 | 1040 | 520 |
| 3 | 1280 | 427 |
| 4 | 1520 | 380 |
| 5 | 1920 | 384 |
| 6 | 2160 | 360 |
| 7 | 2400 | 343 |
| 8 | 2800 | 350 |
| 9 | 3040 | 338 |
| 10 | 3280 | 328 |
Spropitné se obvykle platí poslední den ráno, kdy vám celý personál zazpívá a zatančí. Po tomto obřadu můžete své spropitné platit svému průvodci nebo individuálně každému člověku.
Kontrolní seznam oblečení a vybavení, které by jste si měli sebou zabalit.
Zavazadla
- Waterproof duffle bag: to carry your main gear we recommend using a 90-100 L duffle bag. Max weight is 15 Kg.
- Batoh: Velikost 30–40 l, ve kterém budete nosit své věci, které budete potřebovat na túru mezi kempy.
- Obal: Nepromokavý obal na batoh, popřípadě nepromokavé pytle.
Spaní
- Spací pytel: Zimní spacák s minimální hodnotou -15ºC v kompresním vaku.
- Vložka do spacáku: things could be dirty so we recommend liner to keep the sleeping bag clean. The Liner also provides extra warmth.
- Karimatka: a sleeping mat will be provided, but if you’ll prefer an extra mat or a different one, you can take yours.
Hlava
- Čepice nebo klobouk proti slunci: preferably wide-brimmed for extra sun protection.
- Teplá čepice: any hat to cover the ears.
- Nákrčník nebo šátek: it is very dusty while you descend. Use a buff or bandana to protect you from breathing dust is good idea. Also provide extra warmth while it is cold.
- Sluneční brýle: choose a pair of high UV protection glasses cat 3-4.
- Čelovka: a good headtorch is needed during the night, and especially when walking during darkness.
Obuv
- Treková obuv: mid-weight hiking boots with ankle support. Well broken in to prevent blisters.
- Gaitors: high heel gaiters, mostly to prevent dirt and derbis getting into the boots.
- Ponožky: 3-4 páry turistických ponožek, a jeden pár “liner sock”.
- Teplé ponožky: warm socks for the summit at night.
Ruce
- Lehké rukavice: some gloves for daily use. Merino or fleece gloves.
- Palčáky: it gets really cold during the night at the summit. Heavy mittens should be able to go over your liner gloves. A safety strap is advised.
- Trekingové hole: trekking poles can reduce the impact on your joints by up to 20%.
Horní část těla
- Termo prádlo: Doporučujeme merino vlnu
- Tričko: fast drying, moisture wicking.
- Tričko s dlouhým rukávem: fast drying, moisture wicking, when is too sunny or breezy it’s a good idea to wear long sleeved shirt.
- Mikina: one lightweight and one warm polartec fleece.
- Hardshell jacket: waterproof and windproof jacket. Goretex is the best but poncho will also be good.
- Zimní bunda: a synthetic or down jacket for the summit push.
Nohy
- Termo prádlo: Doporučujeme merino vlnu
- Kalhoty: hiking trousers for every day hiking, fast drying and weather resistant.
- Nepromokavé kalhoty: waterproof and windproof trousers or over-trousers. Goretex material is the best.
General accessories
- Sun cream and lip balm: high UV protection SPF+50.
- Zubní pasta a kartáček: just small tube of toothpaste is sufficient.
- Vlhčené ubrousky: it’s a really good idea to take antibacterial wet wipes to maintain good hand hygiene.
- Špunty do uší: it could be noisy in camp, so ear plugs are recommended.
- Dobroty: you’ll get sufficient meals, but you can take your favourite snacks just in case.
- Fotoaparát: the best way to keep your memories alive. You can take pictures on the phone or Gopro, it’s your choice.
- Náhradní baterie: don’t forget spare batteries for your camera, and also for your head torch.
- Powerbanka, nebo solární nabíječka: be sure to bring one to recharge your phone.
- First aid kit and personal medication: Imodium or any medication for diarrhoea, and also painkillers, blister plasters and plasters. Any other medication prescribed by your G.P.
- Lahve na vodu: capacity to carry at least 2 litres of water. A neoprene cover is advisable to help insulate the bottle at higher elevations. Water bladder is good, but you’ll need a thermos or insulated bottle for summit nights. Water bladder will definitely freeze.
- Zámek na zavazadla: to lock your luggage and duffel.
Cena půjčení na dobu celého výletu
Prices in US$
Šátek $5 /výlet
Spací pytel $30 /výlet
Ponožky $5 /výlet
Zateplené kalhoty (lyžařské kalhoty) $15 /výlet
Klobouk proti slunci $10 /výlet
Sluneční brýle $20 /výlet
Termální podložka pro odpočinek $10 /výlet
Thermal top $10 /výlet
Thermal T-shirt $10 /výlet
Termoprádlo $10 /výlet
Trekingové hole (pár) $10 /výlet
Tričko $10 /výlet
Kalhoty $10 /výlet
Teplá čepice $5 /výlet
Láhev na vodu o objemu 1 litr $5 /výlet
Nepromokavá bunda $15 /výlet
Waterproof trousers (windbreak) $15 /výlet
Balaklava $5 /výlet
Bandana $5 /výlet
Dalekohled $25 /výlet
Vak na vodu Camelback $15 /výlet
Mačky $25 /výlet
Obal na denní batoh $5 /výlet
Down jacket $20 /výlet
Vak na věci (vodotěsný 85 litrů) $20 /výlet
Fleece $5 /výlet
Fleecová bunda $10 /výlet
Fleecové kalhoty $10 /výlet
Návleky na boty $10 /výlet
Rukavice $5 /výlet
Vložky do rukavic $5 /výlet
Čelová lampa $15 /výlet
Turistické boty $25 /výlet
Šála $5 /výlet
Polštář $5 /výlet
Pončo $15 /výlet
Batoh 70 litrů $30 /výlet
